Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anglický plnokrevník

12. 3. 2009
Původ : Anglie.
Výška : Do 170 cm.
Zbarvení : Angličtí plonokrevníci existují ve všech základních barvách.
Charakter : Angličtí plnokrevníci jsou známí svou odvážnou, bojovnou a aktivní povahou.
Extreiér : Všeobecně je plnokrevník ušlechtilý, elegantně stavěný kůň. Tělo je svalnaté, silné a přesto jemné. Hlava je ušlechtolás rovným profilem a s bystrým okem. Dlouhý krk je mírně klenutý a přechází ve výrazný kohoutek. Hřbet je kratší a pevný. Záď je silná a bývá rovná nebo mírně sražená. Končetiny jsou suché a výborně stavěné. Pod jemnou kůží jsou zřetelně znát cévy, srst je hedvábně jemná.
Využití : Anglický plnokrevník je známý zejména svou výkonností v dostihovém sportu. Mimo to je vhodné i pro drezuru, skokové ježdění i pro lov.
Chody : Díky stavbě těla má anglický plnokrevník prostorný krok, prostorný a plochý klus a vynikající cvalové a skokové schonosti. Anglický plnokrevník je nejrychlejší ze všech plemen.
Zajímavosti : Zakladatelem chovu anglického plnokrevníka jsou tři hřebci arabského původu, kteří byli dovezeni do Anglie v 17. a 18. století. Jejich zvučná jména znějí : Byerley Turk, Darley Arabian a Godolphin Barb. Tito hřebci byli kříženi s domácími dostihovými klisnami. Jejich potomci vakazovali takové schpnosti, že popularita dostihů úchvatně stoupala. Dostihové závodiště v Newmarketu a v Ascotu jsou přímým výsledkem stoupající populrity. Kůň se může nazývat plnokrevníkem pouze tehdy, pokud všichni jeho předkové pocházejí z koní, kteří jsou zapsáni v hlavní plemené knize - General Studbook - v Anglii. Plnokrevníci se používají všude na světě ke zlepšení a zušlechtění různých plemen.

Anglický plnokrevník

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář